Dlaczego warto spożywać orzechy brazylijskie?

Można zaobserwować, że orzechy brazylijskie z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością. Nie wszyscy jednak wiedzą, jakie właściwości ma wspomniany produkt. Dlaczego rekomendowane jest włączenie orzechów brazylijskich do codziennej diety?

Bardzo wysoka zawartość selenu

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że omawiany produkt uważany jest za najlepsze naturalne źródło selenu. Godny uwagi jest fakt, że spożycie zaledwie jednego orzecha brazylijskiego pokryje dzienne zapotrzebowanie na ten pierwiastek. Oznacza to tym samym, że garść wspomnianego rodzaju orzechów to prawie 500% dziennego zapotrzebowania na selen. Należy mieć świadomość, że w obecności tego składnika będą aktywowały się przeciwutleniacze. W najprostszym możliwym ujęciu są to substancje, których celem jest zabezpieczenie organizmu przed działaniem substancji rakotwórczych oraz czynników zewnętrznych. Selen doskonale wzmacnia system odpornościowy i zwalcza wolne rodniki.

Świetne źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz kwasów omega-6

Warto wiedzieć, że w 100 gramach orzechów brazylijskich znajduje się ponad 650 kcal. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że ogromna kaloryczność spowodowana jest przede wszystkim dużą zawartością zdrowych tłuszczy. Godny uwagi jest fakt, że jednonienasycone zarówno obniżają poziom złego cholesterolu, jak i podnoszą poziom dobrego cholesterolu. Nie można zapomnieć, że dieta bogata w omawiane tłuszcze umożliwia zachowanie zdrowia układu krwionośnego. Dana osoba będzie również mniej narażona na groźne choroby. Doskonałymi przykładami mogą być zawał serca, udar czy miażdżyca. Należy zaznaczyć, że w orzechach brazylijskich znajdują się także duże ilości kwasów omega-6.

Kompletne białko

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że orzechy brazylijskie są źródłem kompletnego białka. W najprostszym możliwym ujęciu oznacza to, że zawierają w swoim składzie praktycznie wszystkie istotne aminokwasy, które są potrzebne do właściwego rozwoju, wzrostu czy regeneracji tkanek. Wspomniane substancje odgrywają istotną rolę w zapobieganiu przewlekłym chorobom.